1 Mayıs İşçi Bayramına Kaç Gün Kaldı?

Size bu günü hatırlatmamızı ister misiniz? Tıklayın..!

Türkiye’de 1 Mayıs (işçi bayramı) Emek ve Dayanışma Günü, vasıflı işçiler ve sendika işçileri için daha iyi koşullar talep etmeleri için bir fırsattır. Birçok kişi günü arkadaşlarını, akrabalarını görmek için ve dinlenmek için kullanır.

1 Mayıs (işçi bayramı) Emek ve Dayanışma Günü Resmi Tatil mi?

1 Mayıs(işçi bayramı) Emek ve Dayanışma Günü resmi tatildir. Devlet daireleri, okullar ve çoğu işletme kapalı olur.

1 Mayıs (işçi bayramı) Emek ve Dayanışma Gününde İnsanlar Ne Yapar?

Türkiye’deki bazı insanlar 1 Mayıs  (işçi bayramı) Emek ve Dayanışma Gününde gösterilerine katılıyor. Vasıflı işçiler ve sendika işçileri için daha iyi koşullar talep edebilir veya hükümetin politikalarını protesto edebilirler. Göstericiler onaylanmamış yerlerde toplanırsa, polis kalabalığı dağıtmaya çalışabilir.

Siyasi gösterilere katılmayan insanlar 1 Mayıs‘ta halka açık toplantılardan kaçınmaya çalışırlar çünkü gösteriler bazen şiddetle sona erer. Birçok insan günü piknik yapmak için kullanır ve arkadaşlarıyla ve akrabalarla zaman geçirir.

İstanbul’da toplu taşıma sisteminin bazı bölümleri büyük gösterileri önlemek için İşçi Bayramı‘nda kapatıldı.

Osmanlı İmparatorluğu’ndaki ilk İşçi Bayramı kutlamaları tütün ve pamuk işçileri tarafından 1911 yılında Selanik’te yapılırken, İstanbul’daki ilk kutlamalar 1912’de gerçekleşti. Türkiye’nin ilk resmi 1 Mayıs kutlamaları 1923’te yapıldı.

1 Mayıs (işçi bayramı) Emek ve Dayanışma Gününde Kamusal Yaşam

1 Mayıs‘ta gözlenen Emek ve Dayanışma Günü Türkiye’de resmi bir tatil. Yönetim binaları, okullar ve postaneler genellikle bu gün kapalıdır. Ancak birçok işletme açıktır. Toplu taşıma yolları, sokak protestoları durumunda değişiklik gösterebilir. Ziyaretçiler, şiddete maruz kalabilecekleri için gösterilerden kaçınmayı düşünmelidir.

1 Mayıs (işçi bayramı) Emek ve Dayanışma Gününde Olan Bazı Olaylar

Eylül 1980‘deki askeri darbeden sonra tatil askıya alındı ​​ve Türkiye çapında kutlamalar yasaklandı.

2010 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Mayıs‘ı ulusal bayram olarak restore etti ve Taksim Meydanı’nda toplanma yasağını gevşetti.

Mayıs ayında kutlamalar, Türk yetkililerin daha önceki yasaklarıyla barışçıl toplanma haklarını ihlal ettiklerine dair kararla, 2012 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından desteklenen iki yıl boyunca Taksim Meydanı’nda yapıldı.

Taksim Meydanı’ndaki tartışmalı bir inşaat projesinden kaynaklanan güvenlik endişeleri nedeniyle yasak 2013 yılında eski haline getirildi. Karar, yıllar içinde Türkiye’nin en büyük hükümet karşıtı gösterilerine dönüşen protestolara yol açtı. Binlerce insan, bir alışveriş merkezine yol açmak için yıkılmaya hazır olan nadir bir yeşil alan olan bitişik Gezi Parkı’nı işgal etti. Polis protestoları bastırıp nihayet parkı temizlediği için iki hafta boyunca en az sekiz kişi öldü ve binlerce kişi yaralandı.

1 Mayıs (işçi bayramı) Emek ve Dayanışma Gününün Sembolleri

Türkiye’de 1 Mayıs (işçi bayramı) İşçi ve Dayanışma Günü‘nün sembolleri dünyayı tutan bir işçinin elleri ve dünyanın dört bir yanından insanların el ele tutuştuğu imgeler. Bu semboller 1 Mayıs’ta Türkiye’de görülebilir.

Share

Şunlar da hoşunuza gidebilir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir