19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramına Kaç Gün Kaldı?

Size bu günü hatırlatmamızı ister misiniz? Tıklayın..!

 

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramında, her yıl 19 Mayıs‘ta ülke çapında devlet törenleri ve spor etkinlikleri düzenleniyor. Genç Türk sporcular, Kurtuluş Savaşı’nı (1919-1923) anmak için Türk bayrağını Karadeniz limanından ülkenin başkentine taşıyor.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Resmi Tatil mi?

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı resmi bir bayramdır. Devlet daireleri, okullar bir gün izinli ve çoğu işletme kapalıdır.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramında İnsanlar Ne Yapar?

19 Mayıs kutlamaları sırasında genç sporcular, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919’da Türkiyede Türk Kurtuluş Savaşının başladığı Karadeniz limanı Samsun’dan, ülkenin başkenti Ankara’ya ulusal bayrak taşırlar. Maraton genellikle yaklaşık 10 gün sürer.

19 Mayıs‘ta Türkiye genelinde çeşitli spor etkinlikleri düzenlenmektedir. Birçok kişi sporcuların yerel stadyumlarında performanslarını izleyerek veya yarı maraton gibi halka açık spor etkinliklerine katılarak 19 mayısı kutluyor. Bütün okulların öğrencileri genellikle bugün öğretmenleri ve velileri için özel programlar hazırlar.

Birçok Türk de 19 Mayıs‘ı Atatürk’ün doğum günü olarak kabul ediyor. Kesin doğum tarihi bilinmiyor olsa da, Atatürk 19 Mayıs’ta doğduğunu söylerdi (siyasi kariyerine atıfta bulunarak). Birçok insan Atatürk’ü Anıtkabirde ziyaret eder, anıtına çiçek veya çelenk koyar. Pencerelerinin dışına Türk bayrakları asar.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramında Kamusal Yaşam

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye’de resmi bir bayramdır. Tüm yönetim binaları, postaneler, okullar ve çoğu işletme bugün kapalıdır. Toplu taşıma güzergahları maraton ve benzeri olaylarda değişiklik gösterebilir.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının Tarihçesi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a geldi ve I. Dünya Savaşı müttefiklerinin mağlup Osmanlı İmparatorluğu’nun birçok bölgesini bölme kararına karşı popüler bir ayaklanma başlattı. Türkiye şuanda Atatürk’ün Samsun’a varış tarihini Türk Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç ​​tarihi olarak kabul etmektedir. Atatürk’ün isteği üzerine, Türk hükümeti 19 Mayıs’ı Gençlik ve Spor Bayramı ilan etti ve 1938’de resmi bir tatil yaptı. 1981’de bugünkü adı “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” oldu.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının Sembolleri

Türk bayrağı, Atatürk’ün görüntüleri ve Samsun’a geldiği teknenin yanı sıra sporla ilgili görüntüler de Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı‘nın sembolleridir.

Share

Şunlar da hoşunuza gidebilir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir