23 Nisan Çocuk Bayramına Kaç Gün Kaldı

Size bu günü hatırlatmamızı ister misiniz? Tıklayın..!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının Önemi Nedir?

Türkiye genelinde her yıl 23 Nisan’da düzenlenen Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda törenler ve çocuk festivalleri düzenlenmektedir. Çocuklar Türkiye Büyük Millet Meclisinde yer alır ve sembolik olarak bir gün boyunca ülkeyi yönetir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Resmi Tatil mi?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi bir bayramdır. Devlet daireleri, okullar ve çoğu işletme kapalı olur.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramın da İnsanlar Ne Yapar?

Türkiye’de birçok kişi 23 Nisan 1920’de gerçekleşen Büyük Millet Meclisi’nin ilk toplantısını ve yerel törenlere katılarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtlarına çelenkler koyarak anarlar. En büyük tören Ankara’ da bulanan Anıtkabirinde gerçekleşir.

Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’ni çocuklara adadığı için, Türk okul öğrencileri o gün için Mecliste yer alır ve sembolik olarak ülkeyi yönetir. Daha sonra ulusal televizyonda ülkeye hitap eden bir başkan seçerler. Çocuk festivalleri ülke çapında gerçekleşir. Devlet tarafından işletilen Türk Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT), dünyanın dört bir yanındaki farklı ülkelerden sekiz ila 14 yaş arası çocukları Türkiye’ye getirir. Bu çocuklar Türk aileleriyle bir hafta kalır ve 23 Nisan‘da bir gala gösterisi olan çocuk festivallerine katılırlar.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Nasıl Kutlanır?

Türkiye genelinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Günü‘nü kutlamak için eğitim gören çocuklar, şarkı söyleme ve dans gösterileriyle spor alanlarında ve İstanbul’daki ulusal futbol stadyumunda büyük bir performansla sergilerler. Çocuklar ayrıca ebeveynlerinden hediye olarak oyuncak ve tatlı alırlar.

Günün kutlanmasının benzersiz bir yolu, çocukların gün boyunca Türkiye hükümetini devralmasıdır. Atatürk tarafından 1933’te başlatılan bir gelenekte, çocuklar Büyük Millet Meclisinin normal üyelerini değiştirir ve çocukların sorunlarını tartışmak ve hatta eğitim veya çevre politikalarıyla ilgili yürütme kararlarını imzalamak için özel bir oturum düzenlerler. Çocuklar özellikle yetim ve fakir ailelerden eğitim başarısı olan çocuklar olurlar.

1979’da UNICEF tarafından tanınmasından bu yana, günü uluslararasılaştırma çabaları gösterilmiştir. Birçok ülke, yerel kültürlerini temsil eden şenliklere katılmak için çocuk grupları göndermek isterler.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının Sembolleri

 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı‘nın en yaygın sembolleri şunlardır:

  • Dünyayı simgeleyen bir küre veya daire.
  • Bir grup çocuk elele, birlik simgeleyen.
  • Türk devletini simgeleyen Türk bayrağı.

Bu semboller, Türkiye’de Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı‘nda yaygın olarak görülmektedir.

 

Share

Şunlar da hoşunuza gidebilir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir