29 Ekim Cumhuriyet Bayramına Kaç Gün Kaldı?

Size bu günü hatırlatmamızı ister misiniz? Tıklayın..!

 

Türkiye’de birçok kişi 29 Ekim‘de Cumhuriyet Bayramı’nı gösteriye katılarak, bayraklar ve müzik gruplarıyla eşliğinde geleneksel alaylara katılarak kutluyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet Bayramını Türkiye’nin en önemli tatili ilan etti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resmi Tatil mi?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi bir bayramdır. Devlet daireleri,okullar bir gün izinli ve çoğu işletme kapalıdır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında İnsanlar ne yapar?

Türkiye’de Cumhuriyet Bayramı’na özel gösterileri izlemek için birçok kişi 29 Ekim‘de yerel stadyumlara gidiyor. Bu tür gösteriler genellikle tiyatro eskizleri, şiir okumaları ve geleneksel Türk danslarından oluşur. Birçok ebeveynler çocuğu izlemek için okul performanslarına katılır. Geçit törenleri bazı şehirlerde yapılabilir ve politikacılar bu gün halka açık konuşmalar yapabilirler. Birçok insan Atatürk’ün anıtlarına çelenk koyar veya ülkenin başkenti Ankara’daki Anıtkabiri ziyaret eder.

29 Ekim akşamı, birçok şehirde, Türkiye’de Cumhuriyet Bayramı‘nı anmak için bayraklar ve müzik gruplarıyla geleneksel alaylar olur. Alaylar genellikle hava karardıktan sonra başlayan havai fişekler ile sona erer.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Kamusal Yaşam

Cumhuriyet Bayramı Türkiye’de resmi olan bir ulusal bayramdır. Kamu yönetim binaları, okullar, postaneler ve birçok küçük işletme genellikle bugün kapalıdır. Toplu taşıma saatleri değişebilir. Toplu taşıma yolları, geçit törenleri olması durumunda değişebilir. Önceki günün 28 Ekim öğleden sonrası da resmi tatildir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının Tarihçesi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını işaret ediyor. Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndaki zaferinden (1919-1923) sonra, Türkiye Büyük Miller Meclisi (TBMM) yeni devlet anlayışı cumhuriyeti ilan etti. TBMM’nin 29 Ekim 1923’te kabul ettiği yeni bir anayasa, Osmanlı İmparatorluğu anayasasının yerini aldı. Türk Kurtuluş Savaşı lideri Mustafa Kemal Atatürk, aynı gün ülkenin ilk cumhurbaşkanı oldu. Atatürk’e göre 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Türkiye’nin en önemli bayramıdır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının Sembolleri

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın ortak sembolleri:

  • Türk bayrağı.
  • Mustafa Kemal Atatürk’ün resimleri.

Bu semboller Türkiye’de Cumhuriyet Bayramı‘nda görülebilir.

Share

Şunlar da hoşunuza gidebilir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir