30 Ağustos Zafer Bayramına Kaç Gün Kaldı?

Size bu günü hatırlatmamızı ister misiniz? Tıklayın..!

Türkiye Cumhuriyetini kuran Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtlarındaki askeri geçit törenleri ve kutlamaları, Türkiye’de 30 ağustos Zafer Bayramı’nı kutlamanın yaygın yollarından biridir. Türk bayrakları bugün mağazalara, kamu ofislerine ve insanların evlerine asılır..

30 Ağustos Zafer Bayramı Resmi Tatil mi?

30 Ağustos Zafer Bayramı resmi bir tatil. Devlet daireleri, okullar bir gün izinli ve çoğu işletme kapalıdır.

30 Ağustos Zafer Bayramı İnsanlar Ne Yapar?

Türkiye’deki birçok insan, ülkenin birçok büyük şehrinde gerçekleşen askeri geçit törenlerine katılarak 30 Ağustos Zafer Bayramı‘nı kutluyor. Hava kuvvetleri bayram gününü gösteri uçuşlarıyla kutlar. Bu tür uçuşlara katılan jetler genellikle Türk bayrağını simgeleyen kırmızı-beyaz bir iz bırakır.

Sakinler ve dükkan sahipleri pencerelerine Türk bayrakları ve Mustafa Kemal Atatürk’ün imgeleri ile süslüyor. Devlet görevlileri, Anıtkabir’de düzenlenen törene katılıyorlar. Türk Silahlı Kuvvetlerindeki tüm tanıtımlar bugün gerçekleşiyor ve askeri okullar 30 Ağustos‘ta yıllık mezuniyet törenleri düzenliyor.

30 Ağustos Zafer Bayramında Kamusal Yaşam

Zafer Bayramı Türkiye’de 30 Ağustos‘ta resmi bir bayramdır. Yönetim binaları ve okullar bugün kapalıdır. Özel şirketlerde çalışanlar bir gün izin verebilir veya öğlene kadar çalışabilir, ancak çoğu büyük süpermarket ve dükkan açık kalır. Toplu taşıma yolları, sokak geçit törenlerinde değişiklik gösterebilir.

30 Ağustos Zafer Bayramının Tarihçesi

Türkiye’de Zafer Bayramı, Dumlupınar Muharebesi’nde (26-30 Ağustos 1922) Türk güçlerine karşı önemli Türk zaferini anıyor. Türkiye’nin batısında Kütahya ilinde gerçekleşen savaşın sonucu, Türk Kurtuluş Savaşı‘nın (1919-1923) genel sonucunu belirledi.

1922 sonbaharında yabancı güçler ülkeyi iyilikten terk etse de, Türk halkı 30 Ağustos‘u Türk birliklerinin genel zaferi olarak kabul ediyor. Zafer Bayramı, Türkiye’de ilk kez 30 Ağustos 1923’te Ankara, İzmir ve Afyonkarahisar gibi birkaç şehirde kutlandı. 1935’te milli bayram oldu.

30 Ağustos Zafer Bayramının Sembolleri

Türk bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün görüntüleri, Türkiye’de Zafer Bayramı’nın sembolleridir.

 

Share

Şunlar da hoşunuza gidebilir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir