Anneler Gününe Kaç Gün Kaldı?

Size bu günü hatırlatmamızı ister misiniz? Tıklayın..!

Anneler Günü her zaman Mayıs ayının ikinci haftası Pazar günü kutlanır. Buda 2020 yılında 10 mayısa denk gelmektedir.

Anneler Günü, birçok insanın dünya çapında anne ve anne figürlerine olan takdirini gösterdiği bir gündür. Yıllık bir etkinliktir. Ülkeye bağlı olarak takvimde farklı tarihlerde yapılır.

Anneler Gününde İnsanlar Ne Yapar?

Anneler Günü‘nde birçok insan annelerini ve anne figürlerini hatırlar. Anne figürleri arasında üvey anneler, akrabalar, kayınvalideler, bir vasi (örn. Koruyucu ebeveyn) veya bir aile dostu olabilir. Anneler Günü‘nü kutlamanın birçok farklı yolu vardır. Bunlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir):

  • Kart veya çiçek verilir.
  • Aileler toplanır ve ziyaret edilir.
  • Evde, kafede veya bir restoranda aile kahvaltıları, öğle yemekleri ve akşam yemekleri yenilir.
  • Özellikle annelerin veya anne figürlerinin uzakta yaşayan çocuklarla kişisel telefon görüşmeleri yapılır.
  • Anneler Günü şiirleri ve mesajları yazılır.
  • Çikolata, mücevher, aksesuar, giysi, hobi ekipmanı veya araçları, el yapımı ürünler veya hediye çekleri hediyeleri verilir.

Anneler Günü Tarihçesi

Anneler günü geleneği, Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.[2]

ABD’de Anna Jarvis‘in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongre’nin onayıyla Amerika Birleşik Devletleri çapında genişledi.

Anneler Günü Etkinlik Tavsiyeleri

Beraber Olun

Annenizin her zaman pahalı hediyeler istemediğini söylediğini fark ettiniz mi? İnanın ona. Sadece seninle biraz zaman geçirmek istiyor (evet, bu bir klişe, ama doğruluk payı var). Bu yüzden birlikte yürüyüşe çıkın veya piknik yapın. Bahçede ona yardım edin. Büyük bir patlamış mısır kasesi ile onunla birlikte dizi veya film izleyin emin olun çok sevinecektir.

Annenizi Dinleyin

Dinlemek güzel bir eylemdir. Bunu aklınızda tutarak, kendi problemleriniz hakkında konuşmaya ara verin ve onun hayatı, hayalleri veya en sevdiği anılar hakkında konuşmasını dinleyin. Kardeşiniz varsa, aileyi bir araya getirin ve hikayeler anlatın!

Aslında Anneler Günü sadece sembolden ibaret. Annelerimiz kutsaldır onlara iyi bakın.!

 

Share

Şunlar da hoşunuza gidebilir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir