Doğum Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer?

Lochia (Löşi) Nedir?

Loşi aslında normaldir, Doğum sonrası gelen akıntıya verilen addır. Hamilelik sırasında rahimi ve kanı kaplayan mukoza zarından oluşur. Hem vajinal(normal) doğum ve sezaryen doğum annelerde loşi yaşamaktadır.

Doğum Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer?

Doğum sonrası kanama genellikle doğumdan sonra 4 ila 6 hafta sürer. Bebeğinizi doğurduktan sonraki ilk birkaç gün içinde kanama daha çok ve daha şiddetlidir, ancak zaman geçtikçe loşi’nin yavaş yavaş azaldığını fark ediceksiniz.

Doğum sonrası kanamanın, doğum sonu kanamadan tamamen farklı olduğunu unutmayın ki bu doğum sırasında veya hemen sonrasında başlayan şiddetli bir kanamadır ve doğum sırasında genellikle kaybedilen kanın dörtte üçünden çok daha fazladır. Doğum sonu kanama, doğumların % 1 ila % 5’inde meydana gelen ciddi bir durumdur.

Normal Doğum Sonrası Kanama Nedir?

Normal doğum sonrası kanama ilk başta şiddetli bir dönem gibi olacaktır – kan koyu kırmızı olur ve regl dönemindeki kanın rengi olduğu gibi benzer olacaktır, küflü bir kokuya sahip olacaktır. Ancak günler ve haftalar geçtikçe kademeli olarak değişecektir. Muhtemelen şöyle bir şey olacaktır:

  • Doğumdan 0 ila 5 gün sonra: Doğum sonrası kanama koyu kırmızı olur, ağırdır ve bazı pıhtılar içerebilir (erik boyutundan daha büyük değildir).
  • Doğumdan 5 ila 10 gün sonra: Loşi pembemsi veya kahverengimsi olur ve öncekinden daha küçük olabilir. Bu süre zarfında hala birkaç küçük pıhtı yaşayabilirsiniz.
  • Doğumdan 10 gün sonra doğum sonrası 6 haftaya kadar: Akıntı beyazımsı veya sarımsı hale gelir ve nihayetinde azalır. Başka pıhtı görünmemelidir.

Aktif olduğunuzda veya emzirirken daha fazla doğum sonrası kanamanız olduğunu fark edebilirsiniz. Ayrıca sabah olduğu gibi, günün belirli saatlerinde de biraz daha çok olabilir.

Doğum Sonrası Kanamada Doktor Ne Zaman Aranmalıdır?

Doğum sonrası kanamanıza dikkat edin çünkü içindeki değişiklikler bir soruna işaret edebilir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ilgili belirtileriniz varsa doktorunuzu arayın:

  • Büyük pıhtılar: Pıhtılarınız erik büyüklüğünden daha büyükse, doktorunuz sizi muayene isteyecektir.
  • Kötü koku: Eğer akıntı yukarıda belirtilen gibi kokmuyorsa, bir enfeksiyona işaret ediyor olabilir.
  • Şiddetli ağrı veya ateş: Bunlar aynı zamanda enfeksiyon belirtileridir ve en kısa sürede tedaviye ihtiyacınız olacaktır.
  • Ağır kanama: Doğum sonrası kanamanız artarsa, zamanla azalmaz veya saatte birden fazla ped ıslanırsa, kanama bozukluğu veya doğum sonu kanama ile ilgili bir sorun belirtisi olabilir.

Doğum Sonrası Kanama ile Başa Çıkma

  • Mümkün olduğunca sakin olun : Aşırı zorlama loşi’nin geçme sürecini yavaşlatabilir.
  • Sık sık işemek: Mesaneniz tamamen dolu olmasa bile tuvalete sık sık gidin. Boş bir mesaneye sahip olmak rahimin kasılmasına ve ihtiyaç duyduğu her şeyi atmasına yardımcı olur.
Share

Şunlar da hoşunuza gidebilir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir