EFT Nedir? Ne Kadar Sürer?

EFT Nedir?

Elektronik fon transferi parayı bir hesaptan diğerine taşır. Hesaplar aynı finans kurumunda veya iki farklı finans kurumunda olabilir. İşlem, bilgisayarlı bir ağ üzerinden elektronik olarak yapılır.

EFT işlemlerine elektronik bankacılık da denir. Her şey kağıtsız yapılır, bu nedenle nakit veya kağıt çeklerine gerek yoktur.

Elektronik fon transferleri, Elektronik Fon Transfer Yasası (EFTA) tarafından düzenlenmektedir . Elektronik fon transferlerine ilişkin hak ve yükümlülükleri ortaya koyar.

EFT Ödeme Türleri

Elektronik ortamda para transfer etmenin birçok yolu vardır. Aşağıda işletmeniz veya kişisel durumlar için kullanabileceğiniz yaygın EFT ödemelerinin açıklamaları bulunmaktadır.

Doğrudan para yatırma, çalışanlara elektronik olarak ödeme yapmanıza olanak tanır. Bordroyu çalıştırdıktan sonra, doğrudan para yatırma servis sağlayıcınıza her çalışanın banka hesabına ne kadar para yatıracağınızı söyleyeceksiniz . Daha sonra, doğrudan para yatırma sağlayıcısı bu parayı çalışanların hesaplarına ödeme günü koyacaktır. Tüm işverenler doğrudan para yatırma işlemini zorunlu hale getiremez, bu nedenle doğrudan para yatırma kanunlarına uyduğunuzdan emin olun.

Banka havaleleri para göndermenin hızlı bir yoludur. Genellikle büyük, seyrek ödemeler için kullanılırlar. Banka havalelerini, kişisel işler, satıcılara ödeme yapmak veya bir bina veya ekipman üzerinde büyük bir peşinat ödemek için kullanabilirsiniz.

ATM’ler , bir bankaya girmeden ve bir veznedarla konuşmadan bankanıza izin verir. Hesaplarınız arasında nakit çekebilir, para yatırabilir veya para transferi yapabilirsiniz.

Banka kartları, EFT işlemleri yapmanızı sağlar. İşletme veya Kişisel hesabınızdan para taşımak için banka kartını kullanabilirsiniz . Çevrimiçi, şahsen veya telefonla alışveriş yapmak veya fatura ödemek için banka kartınızı kullanın.

Elektronik kontroller kağıt kontrollere benzer, ancak elektronik olarak kullanılır. Ödeme yapmak için banka hesap numaranızı ve yönlendirme numaranızı gireceksiniz.

Telefonla ödeme sistemleri, telefon üzerinden hesaplar arasında fatura ödemenize veya para aktarmanıza olanak tanır.

Kişisel bilgisayar bankacılığı, bilgisayarınız veya mobil cihazınızla bankacılık işlemleri yapmanızı sağlar. Hesaplar arasında para taşımak için bilgisayarınızı veya mobil cihazınızı kullanabilirsiniz.

EFT Ne Kadar Sürer?

Bir EFT ödemesini işlemek için gereken süre, ödeme türüne, EFT sağlayıcınıza ve ödemeyi ne zaman gönderdiğinize bağlıdır.

EFT ödemeniz ortalama 1 ila 4 gün sürebilir. Fakat gönderici ve alıcı bankası aynı ise işlem anında yapılır.  EFT ödemeleri genellikle yalnızca iş günlerinde işleme koyulur. Ayrıca, kesinti zamanları olabilir. Örneğin, saat 21’den önce elektronik para transferi yapmanız gerekebilir. İşlemi bu saatten sonra yaparsanız, işlem bir sonraki iş gününe kadar başlamaz.

EFT Ödemesini Durdurabilir misiniz?

Normalde, bir EFT ödemesini başlattıktan sonra durduramazsınız. EFTA size bunu yapma hakkı vermez. Bir ödemeyi durdurmanız veya paranızın iade edilmesi gerekiyorsa, bu sizinle ödediğiniz kişi arasındadır.

Ancak, planlanan, yinelenen EFT ödemelerini durdurabilirsiniz. Kamu hizmetlerinizi her ay ödemek için planlanan ödemeleri kullanabilirsiniz. Planlanan aktarım gerçekleşmeden en az üç iş günü önce finansal kurumunuza bildirerek bu ödemeleri durdurabilirsiniz. Planlanan transferleri durdurmak için finansal kurumunuzun politikalarını izlemeniz gerekir; aksi halde durağınız geçersiz olabilir.

 

Share

Şunlar da hoşunuza gidebilir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir