Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Kürtaj sadece hastanelerde veya lisanslı kliniklerde yapılabilir.

Genellikle bir gece klinikte veya hastanede kalmanız gerekmeyecektir, ancak farklı günlerde birkaç randevuya gitmeniz gerekebilir.

Kürtaj Öncesi

Kürtaj yapmadan önce, hastanede veya klinikte bir değerlendirme randevusuna gitmeniz gerekir.

Bu değerlendirme sırasında şunları yapabilirsiniz:

 • Kürtaj yaptırmanızın nedenlerini ve kararınızdan emin olup olmadığınızı tartışın.
 • Size yardımcı olabileceğini düşünüyorsanız, eğitimli bir danışmanla konuşun.
 • İlişkili riskler ve komplikasyonlar dahil olmak üzere mevcut kürtaj yöntemleri hakkında bir hemşire veya doktorla konuşun.
 • Hamileliğinizi doğrulamak için hamilelik testi yapın – kaç haftalık hamile olduğunuzu kontrol etmek için ultrason taraması yapılabilir.
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE), kan grubunuz ve düşük demir seviyeleri (anemi) için test edilmelidir.

Kürtajla devam etmek istediğinizden emin olduğunuzda, bir onay formu imzalamanız istenecek ve kürtaj için bir tarih belirlenecektir. Fikrinizi prosedürün başlangıcına kadar herhangi bir noktada değiştirebilirsiniz.

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

İki ana kürtaj türü vardır:

 • Tıbbi kürtaj (“kürtaj hapı”) – hamileliği bitirmek için ilaç almak.
 • Cerrahi kürtaj – hamileliği bitirmek için küçük bir prosedür.

Tıbbi ve cerrahi kürtajlar genellikle sadece 24 haftaya kadar  yapılabilir.

Ancak istisnai durumlarda, 24 hafta sonra kürtaj gerçekleşebilir – örneğin, yaşam riski varsa veya bebeğin gelişimi ile ilgili sorunlar varsa.

Mümkün olduğunca hangi yöntemi tercih edeceğiniz konusunda size bir seçenek sunulmalıdır.

Tıbbi Kürtaj

Tıbbi kürtaj, hamileliği sona erdirmek için ilaç almayı içerir. Ameliyat veya anestezi gerektirmez ve gebeliğin herhangi bir aşamasında kullanılabilir.

Aşağıdaki adımları içerir:

 • Önce Mifepriston adlı bir ilacı alırsınız – bu, hamileliğin çalışmaya devam etmesini sağlayan hormonu durdurur; daha sonra eve gidip normal aktivitelerinize devam edebileceksiniz.
 • Genellikle 24 ila 48 saat sonra, Misoprostol adı verilen ikinci bir ilacı aldığınız başka bir aşama var – bu ya yutabileceğiniz, dilinizin altında veya yanak ve sakız arasında çözebileceğiniz veya vajinaya koyabileceğiniz bir tablet olacak.
 • 4 ila 6 saat içinde, rahmin astarı bozulur, kanamaya ve hamilelik kaybına neden olur – bu olurken klinikte kalmanız gerekebilir veya eve gidebilirsiniz.

9 hafta sonra tıbbi kürtaj yapılırsa, daha fazla dozda misoprostol gerekebilir ve klinikte veya hastanede kalmanız daha olasıdır. Bazen, hamilelik geçmez ve çıkarmak için küçük bir operasyon gerekir.

Cerrahi Kürtaj

Cerrahi kürtaj, lokal anestezik (bölgenin uyuştuğu yerde), bilinçli sedasyon (rahatladığınız ancak uyanık olduğunuz) veya genel anestezik (uyuduğunuz yerde ) ile bir prosedürü içerir .

İki yöntem vardır.

Vakum veya Emme Aspirasyonu

15 haftaya kadar bu yöntem kullanılabilir. Rahim girişinden (rahim ağzına) ve rahmine bir tüp sokmayı içerir. Daha sonra hamilelik emilerek çıkarılır.

İlk önce serviks nazikçe genişleyecek (genişleyecektir). Serviksinizi yumuşatmak ve açmayı kolaylaştırmak için vajinaya bir tablet yerleştirilebilir veya birkaç saat önce ağızdan alınabilir.

Ağrı kesici genellikle ağızdan aldığınız ilaçlar ve servikse enjekte edilen ilacı uyuşturan lokal anestezik kullanılarak verilir. Enjeksiyonla verilen bir sedasyon da önerilebilir. Genel bir anestezi genellikle gerekli değildir.

Vakum aspirasyonu yaklaşık 5 ila 10 dakika sürer ve çoğu kadın birkaç saat sonra eve gider.

Genişletme ve Boşaltım (D&E)

Yaklaşık 15 haftalık hamilelikten itibaren kullanılır. Hamileliği kaldırmak için forseps adı verilen özel aletlerin rahim ağzından ve rahim içine sokulmasını içerir.

Serviks forsepsin sokulmasına izin vermek için ameliyattan önce birkaç saat veya bir güne kadar hafifçe dilate edilir.

D&E bilinçli sedasyon veya genel anestezi ile gerçekleştirilir. Normalde yaklaşık 10 ila 20 dakika sürer ve aynı gün eve gidebilirsiniz.

Kürtajdan Sonrası

Tıbbi bir kürtajınız varsa, bulantı ve ishal gibi ilaçlardan kısa süreli yan etkiler yaşayabilirsiniz . Genel anestezik ve bilinçli sedasyon ilaçlarının da yan etkileri olabilir.

Tüm kürtaj türleri için muhtemelen bazı mide krampları ve vajinal kanama yaşayacaksınız. Bunlar genellikle 1 veya 2 hafta sürer. Bazen tıbbi düşük sonrası hafif vajinal kanama 1 aya kadar sürebilir.

Kürtajdan sonra şunları yapabilirsiniz:

 • Herhangi bir ağrı veya rahatsızlığa yardımcı olması için ibuprofen alın.
 • Kanama durana kadar tampon yerine hijyenik havlu veya ped kullanın. Hazır hissettiğiniz anda seks yapın, ancak kürtajdan hemen sonra doğurgan olacağınız için tekrar hamile kalmaktan kaçınmak istiyorsanız kontrasepsiyon kullanın.

Ağır kanama, şiddetli ağrı, kötü kokulu vajinal akıntı , ateş veya bulantı ve boğaz göğüsler gibi devam eden hamilelik belirtileri yaşarsanız tavsiye alın. Klinik, endişeleriniz varsa arayabileceğiniz 24 saatlik yardım hattının numarasını verecektir.

Kürtajdan sonra bir dizi duygu yaşayabilirsiniz. Nasıl hissettiğinizi tartışmanız gerekiyorsa, kürtaj servisine başvurun veya kürtaj sonrası danışmanlık konusunda doktorunuza danışın.

Share

Şunlar da hoşunuza gidebilir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir