Ramazan (Şeker) Bayramı Kaç Gün Kaldı?

Size bu günü hatırlatmamızı ister misiniz? Tıklayın..!

Ramazan (Şeker) Bayramı, akrabalarını ziyaret etmenin ve yaşlı insanlarımıza saygı göstermemiz için güzel bir zamandır. Şeker bayramı olarak da anılmaktadır. Çünkü birçok insan bayram sırasında tatlılar, börekler, kekler, yaprak sarması vb. yiyecekler yaparlar. Çocuklar daireleri gezerek insanlardan şeker toplarlar bu bir gelenektir.

Ramazan (Şeker) Bayramı Resmi Tatil mi?

Ramazan (Şeker) Bayramı resmi bir tatildir. 23 Mayıs Cumartesi Öğleden İtibaren 24-25-26 Mayıs’tır. Devlet Daireleri, okullar ve çoğu işletme kapalı olur.

Ramazan (Şeker) Bayramında İnsanlar Ne Yapar?

Birçok kişi Ramazan (Şeker) Bayramı‘nın ilk gününde erken kalkmaktadır. Bayramlıklarını yani bayram için alınan kıyafetleri giyerler. Akrabalar, arkadaşlar ziyaret edilmeye başlanır.

Ramazan (Şeker) Bayramı Türkiye’de alternatif bir adı vardır. Buda Şeker Bayramıdır. Çünkü insanlar bayram süresince konuklarına tatlı gibi çeşitli yiyecekler ikram ediliyor. Kişinin akrabalarını, özellikle yaşlı olanları ziyaret etmek ve ellerini bir saygı işareti olarak öpmek gelenekseldir. Çocuklar kapıdan kapıya gider, yetişkinlerin ellerini öper ve karşılığında tatlı veya az miktarda para alabilirler.

Ramazan (Şeker) Bayramı‘nda Karagöz ve Hacivat gibi Türk gölge oyunları popülerdir ve çocuklar bu oyunları fuarlarda ücretsiz izleyebilirler. Maalesef günümüzde, bazı insanlar resmi tatilini yurt dışına seyahat etmek veya tatil yerlerine gitmek için kullanıyor.

Ramazan (Şeker) Bayramında Kamusal Yaşam

Ramazan (Şeker) Bayramı Türkiye’de üç gün süren resmi bir bayramdır. Yönetim binaları, okullar ve çoğu işletme bu dönemde kapalıdır. Toplu taşıma daha az çalışabilir ve bazı illerimizde toplu taşımalar ücretsiz bile olur. Karayolları, özellikle ilk gün sabahları ve Ramazan (Şeker) Bayramı‘nın son gününün öğleden sonraları kalabalık olabilir, çünkü birçok insan bu günlerde seyahat eder veya seyahatten geri döner.

Ramazan (Şeker) Bayramının Tarihçesi

Ramazan (Şeker) Bayramı, İslami takvimin 10. ayı olan Şevval’in ilk günüdür. İslami takvimde her ay yeni ayın ilk görünüşüyle ​​başlar. Sonuç olarak, Miladi takvimine göre Ramazan (Şeker) Bayramı‘nın tarihleri ​​her yıl değişir. Bir ay oruç tuttuktan sonra Ramazan (Şeker) Bayramı‘nı kutlamak İslam’ın en eski ve en önemli geleneklerinden biridir.

Ramazan (Şeker) Bayramının Sembolleri

Tatlılar, börekler, sarmalar ve tabikide çayımızdır.

Şimdiden Ramazan (Şeker) Bayramınız Mübarek Olsun..!

 

 

 

 

 

 

Share

Şunlar da hoşunuza gidebilir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir