Sıfırdan İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Sıfırdan İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Yeni başlayanlar bir yıl içinde İngilizce öğrenebilirler. Aslında oldukça hızlı bir süre, ancak gördüğünüz 15 günlük gibi çılgın vaatler veren çevrim içi kurslar kadar hızlı olmasa da. Özellikle, bir yıl bir yetişkinin yeni başlayan olarak ve günde en az 5 saat çalıştığı takdirde, İngilizce konuşmak  yeterince akıcı hale gelmesi için geçen ortalama süredir.  Ama herkes için farklı olabil

İngilizce öğrenmenizin ne kadar süreceği birçok şeye bağlıdır:

 • Mevcut İngilizce seviyeniz
 • İhtiyacınız olan İngilizce seviyesi (İpucu: çoğu insan için üst orta seviye yeterlidir)
 • Mevcut bildiğiniz diller
 • İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamanız
 • Ne kadar çalıştığınız
 • Ne kadar pratik yaptığınız
 • Dil öğrenmede ne kadar başarılısınız

İngilizce öğrenmenin kişisel olarak ne kadar süreceğini tahmin etmenin en iyi yolu, şu anda bulunduğunuz seviyeden istediğiniz seviyeye gitmek için ne kadar zaman alacağınızı belirlemektir.

 1. Mevcut seviyenizin ne olduğunu öğrenmek için İngilizcenizi test edin . Bu test size A1’den C2’ye altı seviye olan CEFR ölçeğinde bir puan verecektir.
 2. Hangi düzeyde İngilizce’ye ihtiyacınız olduğuna karar verin. Çoğu insanın İngilizce çalışmak için B2 seviyesine ihtiyacı vardır, ancak bu işinize ve çalıştığınız ülkeye bağlıdır. İşte CEFR seviyelerinin ve her biri ile neler yapabileceğinizin bazı açıklamaları .
 3. Sahip olduğunuz İngilizce seviyesinden ihtiyacınız olan İngilizce seviyesine ulaşmanızın kaç saat alacağını hesaplayın. İşte referans için küçük bir tablo:
  İngilizce Seviyesi (CEFR)Öğretim saati sayısı
  Sıfırdan A1’e70 saat
  A1 – A2150 saat
  A2 – B1300 saat
  B1 – B2200 saat
  B2’den C1’e200 saat
  C1 ila C2200 saat

  Şu anda bir acemi iseniz ve B2 seviyesine ulaşmanız gerekiyorsa, bu 70 + 150 + 300 + 200 = 720 saat eğitimdir. Yalnızca tek bir dil konuşuyorsanız ve İngilizce’den oldukça farklı bir dil ise (örneğin Çince, Arapça, Japonca, Korece) bu tahminlere % 50 daha ekleyin.

 4. İngilizce öğrenmenizin ne kadar süreceğini görmek için toplam saati günlere bölün. Yukarıdaki örnekte, haftada 1 saat İngilizce dersi almak, İngilizce öğrenmek için 720 haftaya veya neredeyse 14 yıla ihtiyacınız olacaktır! Bununla birlikte, günde 5 saat veya derslerin yanı sıra 2 saat daha fazla eğitim ve uygulama ile bir İngilizce öğrenme kursu alırsanız, İngilizce öğrenmeniz sadece 102 gün sürer. Hafta sonlarında dersiniz olmadığını varsayarsak, bu yaklaşık 6 aydır.

Umarım bu kısa rehber İngilizce öğrenmenizin ne kadar süreceğini kabaca tahmin etmenize yardımcı olmuştur. Ve unutmayın: ne kadar erken başlarsanız o kadar çabuk bitirirsiniz.

Share

Şunlar da hoşunuza gidebilir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir