Siyatik Ne Kadar Sürer?

Popüler inanışın aksine, siyatik bir durum değildir. Sırt ağrısının yanı sıra üst bacak ağrısına da neden olan bir semptomdur .

Siyatik vakalarının çoğuna alt vücuttaki sıkıştırılmış bir sinir neden olur. Teşhis etmek zor olabilir, çünkü bazı hastalar bacaklarında uyuşma ve karıncalanma yaşar ve siyatik ile diğer durumları karıştırmayı kolaylaştırır.

Siyatik için çeşitli nedenler ve risk faktörleri vardır. Bununla birlikte, şu anda ağrı yaşıyorsanız, alabileceğiniz koruyucu önlemler ve tedavi seçenekleri vardır.

Siyatik Ne Kadar Sürer?

Birçok durumda, siyatik alt sırttaki fıtıklaşmış bir disk nedeniyle oluşur. Omurganızı oluşturan kemikler bağ dokuları tarafından bir arada tutulur. Bu dokular aşındığında, sırtınıza baskı uygulanır ve ağrı yaşamaya başlarsınız.

Genellikle, fıtıklaşmış bir disk yaralanmaya, sinirlerinizi etkileyen tıbbi koşullara ve sık sık ağır yük taşımaya bağlanabilir.

Siyatik genellikle akuttur ve 4-8 haftadan fazla sürmez, ancak ağrınız 2 ay sonra kaybolmazsa, seçeneklerinizi tartışmak için bir tıp uzmanını ziyaret etmeniz gerekebilir. Bazı durumlarda, cerrahi durumlar gereklidir, çünkü hasarlı sinirler mesanenizin işlevini etkileyebilir ve hatta bağırsak işlevinin kaybına neden olabilir.

Ağrınız 3 aydan fazla sürerse, kronik siyatik hastalığınız olabilir. Ağrı tedavisi tedavilerine başlamak veya tavsiye edilirse ameliyatı planlamak için doktorunuzu ziyaret etmek bir önemli adımdır.

Siyatik için Risk Faktörleri

Akut veya kronik siyatik olma şansınızı artırabilecek birkaç risk faktörü vardır. Bu risk faktörleri:

 • Aşırı kilolu veya obez olmak
 • Tip 1 ve tip 2 diyabet
 • İleri yaş
 • İş

Daha fazla ağırlık taşırsanız, omuriliğinize daha fazla basınç uygulanır. Hamileler bile hamilelikleri boyunca taşıdıkları ekstra ağırlık nedeniyle siyatikten muzdarip olabilirler.

Yüksek veya düşük kan şekeri düzeylerinin sık atakları da sinir hasarına neden olabilir. Siyatik hastalığı riski, yaşla birlikte artar, çünkü siyatik hastalarının çoğu 40 ila 50 yaşları arasındadır. Çok fazla kaldırmak ve uzun süre oturmak sinirlerinize de baskı yapabilir.

Akut Siyatik

Uygun bakım ve tedavi ile akut siyatik belirtileri genellikle 4 ila 8 haftadan fazla sürmez. Aslında çoğu sağlık uzmanı, uygun tedavi ile siyatikin kendi kendine gideceğine inanmaktadır. Veriler, akut siyatik hastalarının yaklaşık yarısının altı hafta içinde iyileşeceğini göstermektedir. Ancak, ağrı sekiz haftadan fazla devam ederse, siyatik siniri neyin sıkıştırdığını ve semptomlara neden olduğunu tanımlamak için bir X-ışını veya MRI gibi görüntüleme testleri gerekebilir.

Akut siyatik bile birisini günlük görevleri tamamlayamayabilir ve hatta bir işi sürdürmesini engelleyebilir. Genellikle birkaç aydan fazla sürmezse de, akut siyatik hastaları hala ağrı yönetiminde yardıma ihtiyaç duyar.

Reçetesiz satılan antienflamatuar ağrı kesiciler, sinir kökleriniz iyileşene kadar iltihabı azaltmak için geçici bir çözüm olarak çalışabilir. Ağrı ilaçları, iltihapla savaşmak ve hayatınızı daha az acıyla yaşamanıza yardımcı olmak için mükemmel bir seçenektir. Enflamasyonu azaltmak için alt sırtınıza da soğuk paketler koymanız önerilir.

Bununla birlikte, siyatik için en etkili tedavilerden biri günlük aktivite seviyenizi arttırmaktır. Hareketsiz kalırsanız, sinirleriniz muhtemelen daha uzun süre tahriş olur. Aktivitenizi arttırmak sinir tahrişini ve iltihabı azaltabilir.

Antienflamatuar ilaçlar ve soğuk paketler rahatlama sağlamazsa, doktorunuza steroid enjeksiyonlarının veya kas gevşeticilerin sizin için uygun olup olmadığını sorun. Bazı durumlarda, akut siyatik ayrıca akupunktur ve fizik tedaviye olumlu yanıt verir.

Kronik Siyatik

Eğer siyatik ağrısı en fazla 3 ay sürer ise, Doktorunuz sinirlerinizi sıkıştıran ve ağrıya neden olan şeyleri daha da incelemek için röntgen filmi çektirmenizi önerebilir.

Kronik siyatik, bacaklarınızda zayıflatıcı ağrıya ve zayıflığa neden olabilir ve bu da yaşam kalitenizi düşürebilir.

Genellikle yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç kombinasyonunu içeren çok çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Doktorunuz aşağıdakileri önerebilir:

 • Akupunktur, kayropraktik bakım veya fizik tedavi
 • Steroid çekimleri
 • Ağrıya tepkinizi daha iyi yönetmek için terapi
 • Antienflamatuarlar ve ağrı kesiciler

Bu ağrı yönetimi terapileri size rahatlama sağlayamazsa, ameliyat bir sonraki adımınız olabilir. İki cerrahi seçenek vardır: lomber laminektomi ve diskektomi.

Bununla birlikte, tüm kronik siyatik hastaları ameliyat için iyi adaylar değildir. Bir tıp uzmanının tıbbi kayıtlarınıza bakması ve risklerinizi değerlendirmesi gerekecektir.

Siyatik ağrısı, nedene bağlı olarak, birkaç hafta hatta bir ömür sürebilir, ayrıca bir iş ve mevcut yaşam tarzınızı korumanızı engeller.

Ağrınızı tedavi etmenin ilk adımı, ona neyin neden sebep olduğunu bulmaktır. Bazı durumlarda, siyatikiniz iyi yönetilirse, ağrınız kaybolabilir.

Siyatik Tedavi Seçenekleri

Siyatik ağrısı için uygun iyileşme yönteminin seçilmesi, sağlığa kavuşmak için önemlidir. Siyatik tedavisi, altta yatan nedene ve ağrının şiddetine bağlıdır. Bu nedenle, kişiselleştirilmiş bir plan geliştirebilecek nitelikli ve bilgili sağlık profesyonelleri ile çalışmak, optimum iyileşme için kritik öneme sahiptir. Bir hastanın tedavi seçenekleri diğerinden çok farklı olabilir. Bir rehabilitasyon programının amacı ağrıyı azaltmak ve hareketliliği arttırmaktır. Tam bir plan aşağıdakiler gibi bir dizi seçenek içerebilir:

 • Fizik Tedavi: fizik tedavi, bir eğitimli profesyonel tarafından değerlendirip durumunu görmesi tedavi için önemlidir. Germe ve güçlendirme hareketleri siyatik ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Sıkı ve esnek olmadıklarında ağrıya neden olan hedef kasları gerer. Çekirdek ve sırt kaslarını güçlendiren egzersizler de faydalıdır ve gelecekteki alevlenmeleri önlemeye yardımcı olabilir.
 • Su terapisi: Su hareket ederken vücudun ağırlığını hafifletmeye yardımcı olur. Bacaklarınızı kaldırmak gibi aktiviteler suda çok daha kolaydır ve daha az yaralanma olasılığı vardır. Suyun viskozitesi doğal direnç sağlar ve basit egzersizlerin yapınızı daha da ilerlemesini sağlar.
 • İlaçlar: Hem reçetesiz hem de reçeteli ilaçları içerebilir. Ayrıca, oral steroidler genellikle ağrı nedeninin bir parçası olan iltihabı azaltabilir.
 • Enjeksiyonlar. epidural steroid gibi inflamasyonu azaltmaya ve ağrıyı geçici olarak ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Bu tip enjeksiyonlar sinir köklerinin şişmesini ve iltihaplanmasını azaltmak için çalışır ve daha fazla konfor ve hareket kabiliyeti sağlar.
 • Önleme: Sağlıklı yaşam tarzı stratejilerini uygulayın:
  • Sırtınızdaki gücü korumak için düzenli egzersiz yapın
  • İyi bir duruş sergileyin
  • Ağır nesneleri kaldırmak için eğilmekten kaçının
  • Obezite ve diyabet siyatik için risk faktörleri olduğundan sağlıklı bir diyet yapın.

 

 

Share

Şunlar da hoşunuza gidebilir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir