Yeni Yıla (Yılbaşına) Kaç Gün Kaldı?

Size bu günü hatırlatmamızı ister misiniz? Tıklayın..!

Türkiye’de Yeni yıl, Yılbaşı Gecesi’nin sonundaki geleneksel geri sayımdan sonra havai fişeklerin atılmasıyla başlar. Yeni yıl Kutlamaları genellikle gece yarısına kadar sürer ve birçok kişi arkadaşlarını, akrabalarını ziyaret etmek için bahanesi olur.

Yeni Yıl (Yılbaşı) Resmi Tatil mi?

Yılbaşı, resmi tatildir. Devlet daireleri, okullar bir gün izinli çoğu işletme ise kapalıdır.

Yeni Yılda (Yılbaşı) İnsanlar Ne Yapar?

Türkiye’deki büyük şehirlerde yaşayan insanlar Yeni yılı meydanlarında kutluyorlar. Küçük illerde yaşayanlar genellikle kutlamalar için daha büyük şehirlere gelmeye çalışırlar. Örneğin İstanbul’da birçok sakin ve ziyaretçi Yılbaşını Taksim Meydanı’ndaki şenliklerle kutluyorlar.

Yılbaşı gecesi genellikle geri sayımla sona erer, ancak partiler ve sokak gösterileri gece yarısına kadar sürer. Geç kutlamalar, otellerde, restoranlarda ve şenlikleri olan ev partileri için de yaygındır. 1 Ocak sabahı genellikle her yer sessizdir. Kayak merkezleri gibi şehir dışındaki yerlerde Yılbaşı gecesini kutlayan insanlar genellikle öğleden sonra eve dönmeye başlar. İnsanların, 31 Aralık’ta çevrelerinde olmayan akrabalarını, arkadaşlarını ziyaret etmeleri ve insanların birbirlerine küçük hediyeler alışverişi yapması da yaygındır.

Yeni Yılda (Yılbaşı) Kamusal Yaşam

Yılbaşı, resmi tatildir ve Türkiye’de 1 Ocak’ta genellikle sakin bir gündür. Tüm yönetim binaları, okullar ve postanelerin yanı sıra çoğu işletme bir gün kapalıdır. Toplu taşıma normalden daha az çalışabilir, çünkü bugün daha az insanın seyahat etmesi gerekir. Öğleden sonra otoyollar kalabalık olabilir, çünkü birçok kişi şehir dışındaki tatil merkezlerinden dönüyor olabilir.

Yeni Yıl (Yılbaşı) Tarihçesi

Türkiye, Osmanlı İmparatorluğu’nda kullanılan güneş tabanlı İslami takvim ( Rumi takvim ) 1926’daki Miladi takvim ile değiştirildi. 1926 ve 1934 arasında Yeni Yıl kutlamaları 1 Ocak’tan sonraki ilk hafta sonu yapıldı. 1920’lerde bu Türkiye, Noel Baba, köknar ağacı ve çam süsleri de dahil olmak üzere bugünün Yılbaşı geleneklerinin çoğunu ödünç aldı. Yeni Yıl, 1935’te Türkiye’de resmi tatil oldu.

Yeni Yıl (Yılbaşı) Sembolleri

Yeni Yıl ağacı ve Noel Baba Türkiye’deki en yaygın sembollerdir.

-Özetlemek gerekirse Yılbaşı sevdiklerinizle buluşup vakit geçirebileceğiniz güzel bir gün aslında.

Herkesin Yeni yılı Şimdiden Kutlu Olsun..!

 

Share

Şunlar da hoşunuza gidebilir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir