YKS (TYT) (AYT) (YDT) 2020 Sınavları Ne Zaman?

Son Dakika YKS Sınavı Ertelendi İşte Güncel Sonuçlar..

 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı Nedir?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı ya da kısaca YKS, Türkiye’de 2017/2018 eğitim-öğretim yılı ile başlayan yükseköğretime geçiş sistemi sınavı.

1.Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT)

Adaylar genel olarak bir yükseköğretim kurumuna yerleşmek için iki aşamalı sınava girmeleri gerekmektedir. İlk olarak Temel Yeterlilik Testi (TYT) oturumuna girilir. Bir üniversiteye yerleşebilmek için zorunlu bir sınavdır ve ilk aşamayı temsil eder. Testin amacı mantıksal düşünme, akıl yürütme, değerlendirme ve düşünme temelli problem çözme becerilerini ölçmektir. Sorular lise müfredatından gelecektir ve bu oturuma girmek zorunludur. Bu oturum Haziran ayında herhangi bir cumartesi günü sabah 10:15’te yapılmaktadır. Adaylar tercih yapabilmek için bu oturumdan en az 150 puan almak zorundadır. 150 puanın altında kalanlar tercih yapamazken 180 puan ve üzeri alanlar ise lisans bölümlerini tercih edebilecektir. Baraj puan modülü eski sistemle güdümlüdür, değişmemiştir. Buna ek olarak 200 ve üstü bir puan alan öğrencilerin puanları tercih yapmadıkları takdirde iki yıl geçerlidir.

2. Oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT)

Sorular dört yıllık lise müfredatından gelmektedir.[4] Adaylar TYT sonrasında AYT’ye girmek zorunda değildir. Fakat genel olarak 4 yıl eğitimli üniversiteler, TYT+AYT puan toplamları ile aldığı için bu sınava girilmesi gerekmektedir.

3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT)

YDT (Yabancı Dil Testi) ise tamamen farklı bir durumda olup TYT sonrasında DİL puanı ile öğrenci alan bölümlere girmek isteyen adaylara yöneliktir.

Öğrenmek İstediğiniz Sınava Tıklayın.

Hatırlamak İstediğiniz Bir Gün Var Mı? Tıklayın..!

Share

Şunlar da hoşunuza gidebilir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir